Skip to content (Enter ↩︎) Send feedback about accessibility (Enter ↩︎)
Devlog, Game Jam

İlk Jam Hakkında, Deneyimimiz, Sonucumuz + Mac ile Linux Desteği

Bu yazı Mağara Jam #3’te giriş yaptığımız oyun Aşağı Yukarı Araf’tan sonra genel gidişatımızı, başımızdan geçenleri yazdığım bir devlog biraz da dert dökmece yazısıdır. Orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.

Evet, selamlar, ben Ege. Ekipteki 2D artist olarak at koşturdum. İlk “devblog” hatta durum güncellemesi olarak, biraz ilk jam deneyimimizle, jam sonuçlarımız ilgili bir şeyler yazasım geldi ve oyunun sayfasında eklediğimiz/düzenlediklerimizi de paylaşmak istedim.

Jam süresince arkadaşım Batu ve ekip arayışındayken denk geldiğimiz/yeni tanıştığımız insanlarla ekip olarak, iyi kötü bir tema üzerine beyin fırtınası ve kavram elemeleri sonucu bir cennet/cehennem arasında geçen bir 2B platform oyunu yaptık 3 gün (+4 saat) içerisinde. Ekipteki iki kişinin (khenzur&Salmir) ilk rodeosu sayılmaz fakat geçmiş deneyimlerimize ve ilgilerimize güvenerek ilk jamde ekip çalışmasını, oyun geliştiriciliğine dair ter atmak nasılmış onu gördük.

Bir game jam’e katılmayı düşünenlere…

İlk defa jam’e katılacak insanların okuyacağı varsayarak söylemeyelim ki, ne olursa olsun ister koşarken diziniz kanasın, ister yarı yolda bırakılın, ister oyunu yetiştiremeyin, ister ekip içerisinde uyuşmazlık olsun… Bunların bir çoğunun yaşanması normal ve benim gibi bir çok genç, aynı yaştan insanlarla Discord’tan neler yaşadıklarını ne hale düştüklerini dinlemiş bulundum. Daha hafiflerini de, daha beterlerini de. Benim de aynı şekilde ekip içerisinde beğenmediğim, beklentilerimin dışında yaşanan aksilikler, demotive olacağım şeyler oldu ama aynı zamanda konfor alanımın dışına çıkarak, gerektiğinde yeni şeyler denemeye çalışmaktan kendimi alıkoymadım, devam ettim. Yeri geldi o hırsla nadir uyuduğum oldu ki bu benim için yeni değil, üniversite finallerine çalışırkende de aynı his vardı. Asla mazeret üretmeyin, interneti kullanmasını bilin, yeni şeyler denemekten de kendinizi alıkoymayın diyorum. Fiziksel jam olarak tabii nasıl bir ortam oluşurdu onu da ayrıca merak ediyorum ama hem online hem Türkiye’deki en çok rağbet gören bir Jam’de de bir at koşturduk.

Şimdi bu bölümden sonra 4 dakikalık bir okuma süresi vermek için hayatın çok kısa olduğunu düşünüyorsanız, sayfanın en sonuna gelip Mac+Linux duyurumuza bakıp özgür olabilirsiniz.

Mağara Jam #3 Hakkında

Sonuçlar konusunda; itch.io’nun kendi algoritması ile beraber halk oylaması ve ardından at0m + deneyimli moderatörlerin verdiği infolar üzerinden 600 hatta 542 (çünkü kalan ~60’ı taslaktan çıkarmayı unutmuş PUBLIC YAPIN ŞU SAYFAYI) oyundan ilk 50(+11) oyun seçilerek nihai jürilerin huzuruna çıkacak ve en iyi 5 oyun seçilerek, ekipleri ödüllendirilecek.

İlk başta açıklanan rakamlarla mevcut bahsi geçenler arasında (parantez içine aldığım sayılardan dikkatinizi çekerim) hafif plan değişiklikleri oldu, halk oylamalarında birbirine düşük yıldız basanlar, bot hesap açarak kendi oyunlarının jam gönderilerinin altına 5 yıldız ve olumlu yorumlar paylaşanlar baya oldu. at0m’un kastettiğine göre de gayet beklenilen bir durumdu ama benim sandığıma göre onun beklediğinden biraz daha kötüydü. Moderasyon ve ortakların ne zamandan itibaren 542 oyuna göz attığının, derinlemesine incelediklerine dair tek açıklama sadece tek kısa bir cümlede açıklanılıyor. Belki gerçekten yorucu bir organizasyondu belki gerçekten uğraşmak istemediler ama bunların tabii hiçbiri %100 doğru olmayabilir, sadece bir düşünce.

Umursadığım tek nokta, itch.io’daki dandik algoritmaya rağmen en azından öne çıkmasını beklediğim onlarca oyunun ilk 60’a girebilmeleriydi. Hatta asıl liste açıklana dek herkese birçok kez sıralamaya girmesini beklediğim oyunların belli bir yüzdesi değilse ben bu jam iş gücünü bırakıyorum havalarına girdim ama benim gibi birçok jam’deki insanların da bunun gibi büyük kaygıları vardı.

itch.io’nun algoritması 10’dan aşağı oylanan oyunları ilk 10’a soktuğu için, algoritmanın bozuk olduğuna odaklanamayıp "vay ben nerede yanlış yaptım vay ben ne emekler harcadım"cılar çoğaldı. Tüm oyunların oylanma sayısının medyumu alınırsa 9 arkadaşınız tüm kriterlere 5 yıldız verir, “çok güzel olmuş 6 saat oynadım” yorum atanlar olursa, o oyun 1. olup 10,000 lirayı kapıyor sözde. Algoritma kısacası bu arkadaşlar.

Bu saçmalığı arkamızda bıraktıktan bir süre sonra insanlar ilk 60’taki çürük yeniklere odaklanmaya başladı. “Bu niye bu listede, benimkisi şöyleydi böyleydi”. Gerek haklı gerekçelerden, gerek duygusal bağla çıkan kıvılcımlar, patlamalar halinde tepkiler vs. Bunların arasında haklı olarak gördüğümü düşündüğüm ancak teyit edilmesi gereken şeyler de duydum. Belli bir çoğunluğun hazır asset iyidir kötüdür tartışmalarını da. Hadi o tartışmayı geçelim jam’in kuralları gereği hazır assetin puan kıracağı rağmen dürüst bilgilendirme yapmadan, notlandıranların tahminine bırakılarak sıralamaya girmeleri ve gerçekten tüm işi emeğiyle yapanların hakettiğini bulamadığı hissi de bazılarımızda yaşandı.

Benim şahsi çözüm önerim; hiçbir şekilde itch.io’nun algoritmasına bırakılmaksızın pür bir şekilde 1-2 hafta süresince, güvenilen, aktif, anlamlı feedbackler veren kişiler tarafından sıralamayı belirlemeleriydi. Sonuçların bu kadar aceleyle yetiştirilmesinin bir zoru yoktu (jürilere verilmiş programda öyle fazla aksilik olmayacaksa). Ne de olsa ödüller ve yarışma bir yana, her oyununu bitirebilmiş kişilerin ne tarafında eksikliklerin olduğunu ve niçin bu sıralamaya girdiklerini bilmeye hakkı vardı. Bu tür infolar olmaksızın ilk 60’a girip hangi kriterlerden öne çıktıklarını anlamakta zorlandığımız birkaç oyun maalesef hala mevcut. Umarız ki ilk belirlenen 5 oyunda, oyuncu gözüyle bakmasını bilen jüriler, anlamlı ve haklı gerekçelerle geri bildirimlerini yaparlar. Gerçekten arada beğendiğim severek oynadığım, yüksek potansiyel gördüğüm oyunlar vardı. Birçoğunun ilk 60’a girmesinden memnunum.

Oyunumuza Gelen Geri Bildirimler…

Daha fazla uzatmadan kendi oyunumuzun halk oylaması esnasında verilen geri bildirimleri ekipçe okuyup, bazılarını cevapladık. Genellikle oyunun mekaniklerinin eksikliği ve tema uyumluluk konusunda oldukça ortaya karışık geri bildirimler gördük ama ses ve görseller tarafında da oldukça iyi övgüler de aldık.

Temaya uyumluluk konusunda hedefimiz, ilk akla geleni yapmaktan çok orijinal olanı ele almaktı. Bizim gibi düşünen ~5 ekip gördük (Anna’s Butterfly ekibine de selam çakalım <3) ama Windows yapanların yanında oldukça nadir kalıyorduk. Buradaki karışık tepki oldukça normal çünkü kendim de bunu anladım ki, oyunu tüketme biçimimize göre, hikayeyi umursama seviyemize göre ancak oyunun neyle ilgili olduğunu anlayabiliyoruz. Sahne geçişlerindeki monoton animasyon belki bunu çok açıklayamamış olabilir, bunu yalnızca sahne sırasındaki arkaplanlarla, diyaloglarla vermeye çalıştık. Oyundaki mekaniklere odaklanarak tüketenler, diyalogu es geçmeden sindirip oynayanlara göre bu tepkinin değiştiğine inanıyorum. Bir yandan at0m’un bu temayı duyurmadan birkaç dakika önce canlı yayında tahminler verilirken, tüm ekiplerin çeşitli fikirlere oda bırakacağı türden bir tema açıklayacağını bahsetmişti ki de aynen bu oldu. Hala rüping sistemiyle ilgili bir oyun yapmadığımız için pişmanım.

Jam’deki sıralamamız…

Gel gelelim ilk 60’a girebildik mi? Bu kadar uzun yazarak ağlamamdan ve bu açıklamayı en sona bırakmamdan tahmin etmişsinizdir. :D Bu duruma şaşıran arkadaşlarımız oldu ama evet, maalesef giremedik. Tabii ki bu süper üzülecek bir durum değil, kendi eksikliklerimizin de farkındaydık, yapım aşamasında da ders çıkartabileceğimiz çok şey oldu ve sanıyorum ki şu anki ekip arkadaşlarımızın ileride neler yapacağı daha da kesin. Benim de kesinlikle kesin. :thumbsup:

Mac + Linux Desteği

Son kez bu sayfayı tozlu itch.io’nun raflarına kaldırmadan evvel en azından Windows haricinde farklı cihazlardan oynamak isteyenler için Mac ve Linux buildlerini de yükleyelim dedik. Jam esnasında bizimle takipte kalanlar varsa da, hatta tamamen bu yazıyı yalayıp yutanlara ayrıyeten teşekkürlerimizi iletiyoruz. Sonraki jamlerde de (belki İzmir’de?) denk gelmek üzere hoşçakalın!