Skip to content (Enter ↩︎) Send feedback about accessibility (Enter ↩︎)
oyun, inceleme, atelier801, beta, extinction, forteresse

Fortoresse’nin betası geldi!

Atelier801 nihayet yeni bir oyun daha yarattı; 2-boyutlu takımlı savaş oyunu Forteresse!

Oyunun genel görüntüsü

Uzun zamandan beri Mini-Jinx’de bulunan oyunlarda bulunan eski adıyla ‘Forteresse’ reklam gelirleri sayesinde yeni adıyla Fortoresse gün yüzüne çıktı. 14 Mart‘ta beta versiyonuyla çıkmış, baya güzel bir oyun. Son zamanlarda ortaya çıkan Transformice’ın mini oyunlarından birini anımsattıyor.

Kalp kısmı canınızı, mermi kısmı merminizi, mavi bar  kutu yaratabilme göstergesi, kırmızı bar ise mermi doldurma göstergesi oluyor.
Kalp kısmı canınızı, mermi kısmı merminizi, ince mavi bar kısmı kutu yaratabilme göstergesi, kırmızı bar kısmı ise mermi doldurma göstergesi oluyor.

Neyse oyuna dönersek, oyunda nihayet insanlarla oynuyoruz ve iki takım var. Biri kırmızı, diğeri ise mavi. Bu takımlar haritanın ortasında bulunan kendi kulelerini korumak veya düşman kuleyi ele geçirmeliler. Bu kuleyi ele geçiren, korumayı başaran takım puan kazanıyor ve sürekli aynı takım üzerinden oynamaya devam ediliyor.

Zırh şeklinde olan hedef sizin kuleniz oluyor ve o alana düşmanlarınız girmemeli. Eğer düşmanlar orda o bölgede dururlarsa yüzde oranı düşer ve takımınız kaybeder.

Bu arada benden not olsun, korumaya çalışan takım epey sıkılabilir çünkü el başı 4 dakika oluyor maalesef.

Oyunun amacı dışında karakterlerin kullanabildikleri sıradışı özellikler de bulunuyor. Bu özellikler, kutu yaratma veya elimizdeki taramalı/tabanca ile ateş edebilmek. Kutu yaratma olayı her ne kadar herkesin gözünde kolaycı gözüksede,  art arda kullanıldığında bitiyor ve şarj olmaya başlıyor. Silahımız ise iki çeşit olmak üzere sınırsız mermileri var fakat tıpkı kutu yaratmaktan farksız mermi yenileme bulunuyor. Kutu yaratma ve silahlar haricinde…….

Oyunda harita başında bir oyuncu öldüğü zaman 6 saniye sonra canlanıyor ve savaşa devam ediyor.

Skinler, taramalı tüfekler ve silah bölümü var.

Tabi karakteriniz hayatınızın sonuna kadar 40 canlı 30 mermili olmuyor ki sıkıcı olmasın. Oyunumuzun Zırh (Market) bölümüne girerek kendimize yeni skinler alarak canımızı yükseltiyor, yeni silahlar alarak düşmanı etkisiz hale getiriyoruz. Hem de kazandığımız patatesleri ödeyerek. (Her şey bitti patates kaldı) Hepsi bu kadar! Ama bu özellikler sadece beta içindi. Gelecekte olacaklar daima oyunun yararına. Herkese iyi oyunlar, şimdi oyuna girebilirsiniz. ^^

Oyuna gir.

Son not: Forum sayfasına girerseniz, Fortoresse için özel açılan yeni bölümü göreceksiniz. ‘Bunu biliyor muydunuz?’, ‘Kaç patatesiniz var’ gibi yararlı konularda bilgi alabilir, paylaşım yapabilirsiniz.

Forumlara gözatın.