Direk içeriğe geç (Enter ↩︎) Erişilebilirlik için geri bildirim gönder (Enter ↩︎)
oyun, inceleme, atelier801, bouboum, transformice

Bouboum çıktı!

Transformice’ın üreticilerinin sunduğu Bouboum, atelier801‘in sitesine eklenip herkese paylaşıldı.

bouboummm!

Doğru mudur bilmem ama eskiden Transformice haricinde takımın Bouboum haricinde ürettikleri bir sürü oyunlar varmış. Ve bu oyunlardan birkaçı da TFM ve yeni çıkan Bouboum imiş. Bouboum TFM’den önce yaratılan bir oyunmuş fakat herkese sunulan ilk oyun TFM olmuş. (oldu) Şimdi ise Bouboum var. Doğrulanmamış hikayemizi anlattıktan sonra oyunu hemen tanıtmaya başlayalım.

3 yıl öncekisi ve yeni hali.

Bu bildiğimiz efsane Bomberman.Bu bildiğimiz efsane Bomberman.

Not: Burayı es geçiyorum çünkü sonraki zamanlarda bunun için ayrı bir rehber yapacağım.

Hayvanlar!

Oyunda da biraz kişiselleştirme yapalım diye de markete ‘hayvanları‘ koymuşlar. Bunlardan bazıları; At, gri hamster, papağan, horoz, yılan… Bunları birbirine üstünlük sağladığı filan yok, aynı Transformice tarzı. Sadece itemlerimiz yok direk hayvan seçiyoruz. Bunlarıda kazandığımız turlardan veya patlattığımız kutulardan çıkan ‘fındık’larla ödüyoruz. Bouboum’daki para birimimiz fındık. Oyunda en çok fındığı alan daha değerli hayvanlara mesela tilkiye sahip olabiliyor. (2000 fındık) Yani kısacası fındığı şimdilik hayvanları almak için biriktirdiğimiz bir şey.

Hayvanlar Takımı!

(Yeni bilgi: Yılbaşı etkinliğine özel Ren Geyiği ve Penguen hayvanlarınıda markete eklediler.)

Aynı TFM’deki gibi maksimum 25 kişilik odalarda diğer oyuncularla kapışıyoruz. (Otomatik olarak 25) Herkes haritanın çevrelerine spawn oluyorlar. Ve bombaları patlatmaya başlayarak bombaları ve ateşleri biriktiriyorlar. Tabi herkes birbirini öldürerek veya kaçarak hayatta kalmaya çalışıyor. Bu bombalar patladığı zaman konduğu yerin sütunlarına etki ediyor ve o yere denk gelen herşeyi parçalıyor. Parçaladıklarımızdan da bomba ve ateş biriktirip kendimizi geliştiriyoruz. İyi olan şey ise biriktirdiklerimizin tur boyunca hiç tükenmemesi.

Bir turda olup bitenler ve puanlama sistemi

Bir tur 2 dakika sürüyor (Erkenden kazanan olursa tur hemen bitiyor) ve son 1 dakika kala ise artık turu bitirme faslı başlıyor ve yanlardan odayı kapatmaya çalışan kırılamayan kutular geliyor. Sona kalanlar artık birbirini yenmek zorunda. Ya hiçbir şey yapmayıp en son duvarın altında ezilmeyen kişi olacak, ya da diğer hamsterların işini bitirip turu alacak. Turu kazanan kişi 10 puan alıyor. Yanlışlıkla kendi bombasıyla ölenlerin 1 puan eksiliyor ve yüzde olarak ceza alıyor. Kendi bombasıyla bir hamsterı öldürürse 1 puan geçiyor. O yüzden bu oyunda önemli olan sadece turu almak. 10. turun sonunda ise puan durumuna göre en yüksek puan alan kişi oyunuda alıyor ve profilinde kayda geçiyor.

Cezalar 🙁

Önceden belirttiğimiz gibi kendi bombamızla ölünce ceza alıyoruz demiştik. Bu cezalarla birlikte aldığımız hız veya soru işaretli kutularda kötü şeyler çıkabiliyor. Ne kadar çok ceza o kadar kötü şeyler. Soru işareti aldığımız zaman bomba türümüz değişiyordu fakat cezalı konumda isek bu olasılık azalıyor ve yürüdüğümüz her yere bomba bırakıyoruz. Bu tehlikeli çünkü elimizdekiler bitmeden bomba koymayı bırakmıyoruz. Hızlanma kutusu ise bizim hareketimizi hızlandıran birşeydi. Ama cezalıysak bizi yavaşlatabilirde.

İşte bu ‘normal’ moddu.

Ranked Mode

Gelelim ‘ranked’ moda. Ranked modda ise kazandığımız turlardan öldürdüğümüz hamsterlardan rankımız yükseliyor. Ama bu kez bu modda kendi ülkemizin sunucusunda değil evrensel bir yerde oynuyoruz. Evrensel derken, İngiliz de burda, Brezilyalı da burda Türk de burda. Bu yüzden genellikle bu modu zorlaştıran en önemli etken de bu. Kendi oyun tekniklerini geliştirenler genellikle bu modda oynayarak kendilerini gösterirler. Peki rankı neye göre belirliyorlar? Ranked Mod’da kazandığımız turlar, oyunlar, ve ölme öldürme oranına göre. Tabi bunun için bir formül var mı orasını bilemiyoruz… Neyse işte Ranked Mod’da budur.

Transformice ve Bouboum tek hesapta

Bu oyuna kayıt olmak için ayrı hesap açmanıza gerek yok. TFM üreticileri bizleri düşünerek, Transformice oynayanların hesaplarını Bouboum’da da ortak kullanabilme özelliğini getirtmişler. Gerçektende iyi düşünülmüş. TFM hesabımız artık TFM/BB hesabımız demektir kısacası.

Diğer oyunlar?

Evet demek ki Bouboum çıktı, önümüzde bir sürü oyunlar daha var demektir. Diğer blogumda Sydoline’den aldığımız haberde yeni bir oyun daha geleceği belirtilmişti. Tabi o oyunun BB ile alakası yok.  O da bizim yazımızın başında belirttiğimiz doğrulanmamış hikayemizin bir parçası olabilir. Belki TFM ve BB dışında bir hazır oyunlar vardır desenize. Eh, bu takımdanda iyisi beklenir.

Bu oyun gerçekten TFM gibi bağımlı yapan bir oyun. Gerek sosyal konuda sabrımız varsa bu oyun size dert değil. 🙂 Oyun hakkında daha fazla bilgi arıyorsanız size tavsiyem, takipte kalın. Rehberlerimiz yakında! Herkese iyi oyunlar.

Twitter | Instagram | GitHub | Behance
Humans.txt • Bu site bendeniz tarafından tasarlandı, 11ty ile oluşturuldu. • 20082019