Direk içeriğe geç (Enter ↩︎) Erişilebilirlik için geri bildirim gönder (Enter ↩︎)
oyun, inceleme, uberstrike

‘Nutshot’sa UberStrike

UberStrike

Evet, isminde de belirtildiği gibi bu bir FPS (First Person Shooter). Bildiğiniz Counter Strike türü oyunlardan yani. Ama bu oyunda diğer silah oyunlarına göre birkaç eklemeler yapılmış. Klasik demeyelim de, Diğer popüler FPS’ler gibi; Son Silah: S2, Point Blank, WolfTeam vb, gibi… Benim sevmediğim özelliklerden biri, satın aldığınız silahları 1 günlük, 1 haftalık gibi zaman sınırlama koyuyorlar. Tabi sınırsız kullanımda mevcut ama süreli olanların fiyatların arasında dağlar kadar fark var. Yani çok istediğiniz bir silah varsa oyunda, oldukça para biriktirmeniz lazım. Onun dışında sadece nakitle alınan itemler var.

Nakit alma işleminden bahsetmek gerekirse tamamen kazıklıyorlar bizi. Aktardığınız nakite göre değecek bir şey alacaksanız, o konuda bir şey söyleyemem…

Eşyaları ve para sistemini geçelim, sırada nihayet oyunda. Oyunun altyapısı Unity olduğundan ne iyi, ne kötü diyebilirim. Orta düzeyde bir bilgisayarınız varsa, oyunun lagından veya kasmasından şikâyet olmazsınız. Adamların tipine değinince, herhalde elinden gelince gerçek yapmaya çalışmışlar ama bir ergen tipi var. 🙂 Oyunda binbir türlü silah ve kıyafet var. Kıyafet değiştirirseniz zaten adamın tipi değişiyor zaten. Örn, Neo, Zombi vb. setlerde, saçınızın rengi ve giydiğiniz kıyafetler değişiyor. Ama size ekstra bir koruma sağlamıyor. O yüzden ben normal varsayılan kıyafeti her zaman giymeyi düşüyorum. Sonuçta, nakitle aldığınız şeyle eski kıyafetinizin arasında hiiiiiiiçbir şey yok. Sadece daha iyi bir silah almak sizin yararınıza olacaktır. Daha iyi zarar veren daha çok yakınlaştıram dürbün, daha fazla mermi kapasiteli ve daha çok tarayabilen silahlarda var.
Gördüğünüz gibi, 1 günlük, 1 haftalık ve sınırsız kullanım için, nakitlerle veya oyunda topladığımız puanlarla ödüyoruz.

Gördüğünüz gibi, 1 günlük, 1 haftalık ve sınırsız kullanım için, nakitlerle veya oyunda topladığımız puanlarla ödüyoruz.

Haritalara bakınca, gayet güzel yapmışlar ama, bina haritasının dışında oyunun gerçek hayat olduğunu bile düşünmeyin. Haritaların arasında bir tanede klasik Quake 2 haritasını eklemişler.

Bu tür oyunlarda “Headshot” gibi şeylerin olduğunu her fırsatta biliyoruz. Ama bu oyunda da “Nutshot” var. 🙂 Bir aceminin Sniper’la birine Nutshot yapması ihtimali çok fazla. Tek vuruşta ölüyor çünkü Headshot’la aynı zararı veriyor (120)

Oyundaki beğendiğim şeylerden biri de KDR. Arkadaşların kim kimden üstün olduğunu anlamak için tek bir rakam gerekli. Örn. 4 kere öldürüp, 2 kere de öldürüldüyseniz size 2.0 KDR puanı veriyor. Bu KDR ölme ve öldürülme sayılarının orantısını veriyor.

Oyun iPad’de de oynanabildiği gibi burdaki ayrı bir keyif veriyor. Sol elimizle WASD tuşlarını kullanır gibi kullanıyoruz, sağ elimizin işaret parmağıyla kamerayı yönlendirerken, hem işaret hem orta parmağımızla dokunurken ateş ediyor. Gayet pratik.

Oyun iPad’de de oynanabildiği gibi burdaki ayrı bir keyif veriyor. Sol elimizle WASD tuşlarını kullanır gibi kullanıyoruz, sağ elimizin işaret parmağıyla kamerayı yönlendirerken, hem işaret hem orta parmağımızla dokunurken ateş ediyor. Gayet pratik.

Bu oyunun Facebook bağlantısı var demekle kalmayalım, Windows için var, Mac OS için var, iPad için var, Android için var, varda var… Unity için ne iyi, ne kötü demiştik ama platformlarda üstüne yoktur. 🙂 iPad’de toplam 6, diğer platformlarda 16 kişilik saldırılara katılabiliyor veya oluşturabiliyorsunuz. Team Deathmatch, Deathmatch ve Team Elimination gibi oyun türleri bulunuyor. WolfTeam, PointBlank gibi GB’larca yer kaplayanların aksine UberStrike diğerlerine göre daha az yer kaplıyor, neredeyse diğer oyunlarla aynı zevki yediriyor. Oyunumuzun kendi ülkelerinde serverları var ve Türk oyuncular oyunun en aktif oyuncularından biri, bu iyiye bir işaret.

Oyunda iyi olan şeyler;

  • Oyunun oynanabildiği platformlar oldukça fazla,
  • Boş disk alanı azalanların bilgisayarında Facebook’tan oynayabiliyorlar,
  • Diğer oyunlara göre daha az yer kaplıyor,
  • Sosyal anlamda üstüne yok.
  • UberStrike tüm platformlar için bedava. (iPad yeni bedava oldu)
  • Her hafta yeni eşyalar, yeni etkinlikler ve yeni indirimler uygulanıyor.

Oyunda kötü olan şeyler;

  • Oyunu eski nesil iPad’lerde oynamak mümkün değil,
  • Oyunun botlarla yani internet yokken oynanaması,
  • Altyapı Unity olduğu için hackerlar oldukça yoğun,
  • Windows ve Mac’teki indirilebilir UberStrike sürümü Facebook’la bağlanmıyor.
Twitter | Instagram | GitHub | Behance
Humans.txt • Bu site bendeniz tarafından tasarlandı, 11ty ile oluşturuldu. • 20082019